Korzenie przemocy
Za przejawy agresji u dzieci bardziej odpowiedzialni są dorośli niż telewizja
Korzenie przemocy
Oglądanie aktów przemocy w telewizji lub na filmach wideo może przyczynić się do zwiększenia agresywności u dzieci i młodzieży. Błędne jednak jest przekonanie, że wystarczy ograniczyć pokazywanie brutalnych scen, by zmniejszyć przestępczość i gwałty wśród nastolatków. O wiele większy wpływ na tego rodzaju zachowania ma wzrost bezrobocia, rozpad rodziny i norm moralnych, a także narastająca korupcja.
Uczeni od 40 lat spierają się, jak duży wpływ na młodych ludzi może mieć ukazywanie aktów przemocy. Wciąż jednak brak jednoznacznych dowodów. Przed ponad 4 laty pod naciskiem opinii publicznej głos w tej sprawie zabrało Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. W specjalnym raporcie zwrócono uwagę, że przeciętny amerykański dziesięciolatek widział już 100 tys. aktów przemocy, ale nawet w tym opracowaniu uczeni nie byli zgodni, jakie są tego skutki.
Wśród psychologów przeważa pogląd, że decydujący wpływ mają negatywne wzorce zachowań, które mogą być naśladowane nawet po upływie wielu miesięcy po zetknięciu się z nimi w telewizji lub na filmach wideo. Stwierdzono nawet, że natężenie przemocy, oglądanej przez chłopców...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta