Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy konfuzja wierzytelności uprawnia do korekty kosztów

06 czerwca 2016 | Podatki | Tomasz Musialski

Połączenie w jednej osobie praw wierzyciela i dłużnika nie prowadzi do uregulowania zobowiązania. Dlatego sądy i fiskus twierdzą, że spółka przejmująca nie może powiększyć kosztów o wydatki wyłączone uprzednio z tej kategorii.

W niniejszym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy w momencie połączenia spółek, spółka przejmująca będzie uprawniona, na podstawie art. 15b ustawy o CIT, do korekty kosztów uzyskania przychodów poprzez powrotne zaliczenie do nich kwoty wyłączonych uprzednio (przed połączeniem) kosztów, z uwzględnieniem regulacji art. 15b ust. 1 lub ust. 2 ustawy o CIT.

Łączenie przez przejęcie

Zgodnie z art. 491 § 1 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.), spółki kapitałowe mogą się łączyć między sobą oraz ze spółkami osobowymi. W myśl art. 492 § 1 pkt 1 k.s.h., połączenie może być przeprowadzone przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki (art. 494 § 1 k.s.h.).

Nie tylko sam majątek

Na spółkę przejmującą przechodzi nie tylko majątek spółki przejmowanej, lecz drogą sukcesji uniwersalnej przechodzą na nią wszystkie prawa i obowiązki, jakie spółka ta posiadała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament