Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto skorzysta z ulgi za złe długi

06 czerwca 2016 | Podatki | Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

Rozliczenie podatku od nieściągalnych wierzytelności wykazuje się w deklaracji VAT oraz w rejestrze sprzedaży. Korektę należy uwzględnić w formularzu składanym za okres, w którym mija 150 dni od terminu zapłaty.

- Jan Igrek, prowadzący usługi szkoleniowo-doradcze, zawarł z Anną Iksińską, prowadzącą działalność gospodarczą, umowę na prowadzenie stałej obsługi kadrowej. Termin płatności za usługi kadrowe określono na ostatni dzień każdego miesiąca. Igrek wystawia kolejne faktury za swoje usługi, ale za miesiące od stycznia do maja 2015 roku nie otrzymał za nie zapłaty. Igrek zapłacił VAT za te miesiące do urzędu skarbowego. W jaki sposób może odzyskać zapłacony podatek? – pyta czytelnik.

Ulga za złe długi przysługuje przedsiębiorcy (czynnemu podatnikowi VAT), który nie otrzymał zapłaty za dostarczony towar lub za wykonaną usługę, ale zapłacił VAT od transakcji do urzędu skarbowego. Celem tej ulgi jest odzyskanie przez przedsiębiorcę zapłaconego podatku. Poniósł on bowiem jego ciężar, mimo, że nie dostał pieniędzy za sprzedany towar lub usługę.

Co mówią przepisy

Rozliczenie VAT należnego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności reguluje art. 89a ustawy o VAT. Wynika z niego, że wierzyciel może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Aby podatnik mógł się ubiegać o zwrot VAT, wierzytelność musi być nieściągalna, a więc przedsiębiorca, mimo podejmowanych prób i wezwań kierowanych do dłużnika, nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament