Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa znów bliżej Kremla

06 czerwca 2016 | Publicystyka, Opinie | Filip Memches

W Unii Europejskiej nie tylko narodowi populiści gotowi są wspierać Putina. Takie stanowisko zajmują także partie należące do mainstreamu 
– pisze publicysta „Rzeczpospolitej"

Kilka dni temu – według doniesień serwisu internetowego Radia Swoboda – Parlament Europejski, a konkretnie jego przewodniczący Martin Schulz oraz szefowie poszczególnych frakcji, podjął decyzję o ponownym nawiązaniu kontaktów z Dumą Państwową. Zostały one zerwane przez PE w roku 2014 w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu. Nie będą wprawdzie obejmować tych deputowanych niższej izby rosyjskiego parlamentu, których dotyczą unijne sankcje, niemniej zwrot nastąpił.

Mimo że państwa zachodnie nie kwapią się do zniesienia sankcji wobec Rosji, to coraz więcej jest sygnałów świadczących o tym, że w tej sprawie o konsensus trudno. W Unii Europejskiej nie brakuje krajów, których przywódcy wyraźnie dają do zrozumienia, że tych kar najchętniej by nie przedłużali.

Kto jest sojusznikiem Moskwy

Jako jeden z głównych sojuszników Moskwy na salonach Starego Kontynentu wymieniany jest Viktor Orbán. Premierowi Węgier dorobiono tam gębę politycznego chuligana zapatrzonego w putinowski autorytaryzm. Tyle że i w samym europejskim mainstreamie nie brakuje głosów skłaniających się do łagodzenia kursu wobec Kremla, mimo że warunek takiej zmiany – wdrażanie porozumień mińskich – wciąż nie jest realizowany....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament