Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za wysokie ceny to sygnał ostrzegawczy

06 czerwca 2016 | Nieruchomości | Grażyna Błaszczak
źródło: materiały prasowe

Na każdym rynku trafiają się nierzetelne firmy i nasz nie jest tu wyjątkiem - mówi Marcin Dumania, Prezes Sun & Snow.

Rz: Rynek condohoteli nie cieszył się ostatnio dobrą opinią po tym, gdy nad morzem jeden z projektów nie powstał, inny w górach się opóźnił. Po czym poznać, że inwestor jest wiarygodny?

Marcin Dumania, prezes Sun & Snow: Na każdym rynku trafiają się nierzetelne firmy i nasz nie jest tu wyjątkiem. Cechy szczególne dobrej inwestycji? Po pierwsze, deweloper powinien oferować ceny w rynkowych widełkach. Zbyt niskie stawki rodzą pytanie o jakość. Zbyt wysokie to jeszcze wyraźniejszy sygnał ostrzegawczy. Wysoka cena zakupu połączona z  gwarancją wysokiego zysku to duże ryzyko, że firma zarządzająca będzie realizowała wypłaty za wynajem z zysków z zakupu. Innymi słowy: kupujący sam sfinansuje swoją gwarancję.

Po drugie, trzeba szukać dewelopera i operatora, który ma na koncie co najmniej kilka podobnych inwestycji i działa od kilku lat. Rynek apartamentów wakacyjnych ma w Polsce już dziesięć lat, czas oczekiwać więc od inwestora solidnych referencji.

Reasumując: z dużą dozą nieufności podchodziłbym do umów, gdzie jest wysoka cena zakupu połączona z wysoką stopą zwrotu, powyżej 7–8 proc., szczególnie gdy oferujący ją podmiot nie ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament