Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd obiecuje tysiące mieszkań

06 czerwca 2016 | Prawo | Renata 
Krupa-Dąbrowska

Już od 2019 roku każdy będzie mógł wynająć tanio lokal, który z czasem wykupi na własność.

W ramach programu „Mieszkanie plus" rząd chce wybudować w całej Polsce tysiące mieszkań na wynajem.

– Obecnie około 40 proc. rodzin nie może pozwolić sobie na zakup mieszkania, bo nie ma zdolności kredytowej ani też wystarczających środków na wynajęcie go na rynku komercyjnym – tłumaczy Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. – Chcemy to zmienić. Klucze do pierwszego mieszkania planujemy przekazać już w 2019 r.

Na razie znane są ogólne założenia programu. Szczegóły znajdą się w projekcie ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym (NFM). Ustawa ma wejść w życie w 2018 r.

Na jej podstawie rząd planuje powołać do życia Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM), czyli bank ziemi. Trafią do niego państwowe działki budowlane. Chodzi o te, które obecnie znajdują się m.in. w zasobach Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych, starostw oraz spółek Skarbu Państwa, takich jak PKP czy Poczta Polska.

– Agencje będą miały obowiązek przekazywać te grunty. Natomiast ze spółkami będziemy zawierać umowy cywilnoprawne – tłumaczy minister Adamczyk. W zamian za przekazanie terenów na potrzeby programu otrzymają jednostki uczestnictwa.

Nie wiadomo, jak dużo terenów przejmie NFM. Od grudnia na polecenie ministra budownictwa wojewodowie inwentaryzują grunty państwowe na swoim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament