Najpierw badanie wstępne, a potem merytoryczne
Organ wyższego stopnia, który otrzymał odwołanie, musi najpierw zbadać, czy pismo zawiera elementy niezbędne do jego rozpatrzenia i czy zostało wniesione w 14-dniowym terminie. Dopiero potem ma prawo rozstrzygnąć co do istoty.
Po przekazaniu odwołania wraz z aktami sprawy przez organ pierwszoinstacyjny do organu wyższego stopnia, ten ostatni jest zobowiązany do przeprowadzenia wstępnej (formalnej) kontroli wniesionego odwołania.
„Organ odwoławczy ma obowiązek w fazie wstępnej postępowania odwoławczego zbadać, czy wniesione odwołanie zawiera elementy niezbędne do jego rozpatrzenia, wskazane w treści art. 222 ordynacji podatkowej oraz czy odwołanie zostało wniesione w 14-dniowym terminie, wynikającym z art. 223 § 2 pkt 1 o.p. W tej fazie postępowania nie może podlegać ocenie zgodność z prawem decyzji, na którą odwołanie wniesiono" (wyrok WSA w Gliwicach z 30 stycznia 2009 r., III SA/Gl 770/08).
Organ właściwy do rozpoznania odwołania bada więc w pierwszej kolejności, czy wniesione odwołanie jest dopuszczalne, terminowe oraz czy spełnia przewidziane prawem warunki, tj. czy zgodnie z art. 222 o.p. zawiera zarzuty przeciw decyzji, określa istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz czy wskazuje dowody uzasadniające to żądanie. Dopiero pozytywne przejście wstępnej kontroli powoduje przyjęcie odwołania do rozpoznania.
Jeżeli wynik wstępnej kontroli będzie negatywny, to zgodnie z art. 228 § 1 o.p organ odwoławczy stwierdza w formie postanowienia:
1) niedopuszczalność odwołania;
Przykład
Podatnik odebrał decyzję za swoją żonę i w związku z jej tymczasową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta