Nadal będą kłopoty z podatkiem od budowli
Mimo nowelizacji ustawy o podatku od nieruchomości i zmiany definicji obiektu budowlanego w prawie budowlanym, urzędnicy w dalszym ciągu mają szerokie pole do profiksalnej interpretacji tych przepisów.
Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jednym z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie nastąpiły w ostatnim czasie dość istotne zmiany zarówno w przepisach tej ustawy, jak i powiązanej z nią ustawy –Prawo budowlane.
Przede wszystkim zmieniła się definicja budowli. Obecnie ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera definicję, w myśl której budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem >patrz ramka.
Trudna interpretacja
Najważniejsza zmiana przepisów polega na rezygnacji z warunku, aby obiekt budowlany uznawany za budowlę stanowił „całość techniczno-użytkową". Termin ten powodował dotychczas spore kłopoty interpretacyjne i zupełnie rozbieżne orzecznictwo, czego dobrym przykładem był np. spór o opodatkowanie myjni samochodowych.
Przykład
W 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał (wyrok z 25 lipca 2013 r., I SA/Rz 420/13), że ponieważ urządzenia zamontowane na części budowlanej myjni mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta