Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadal będą kłopoty z podatkiem od budowli

06 czerwca 2016 | Podatki | Mikołaj Ratajczak

Mimo nowelizacji ustawy o podatku od nieruchomości i zmiany definicji obiektu budowlanego w prawie budowlanym, urzędnicy w dalszym ciągu mają szerokie pole do profiksalnej interpretacji tych przepisów.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jednym z przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości są budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie nastąpiły w ostatnim czasie dość istotne zmiany zarówno w przepisach tej ustawy, jak i powiązanej z nią ustawy –Prawo budowlane.

Przede wszystkim zmieniła się definicja budowli. Obecnie ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zawiera definicję, w myśl której budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem >patrz ramka.

Trudna interpretacja

Najważniejsza zmiana przepisów polega na rezygnacji z warunku, aby obiekt budowlany uznawany za budowlę stanowił „całość techniczno-użytkową". Termin ten powodował dotychczas spore kłopoty interpretacyjne i zupełnie rozbieżne orzecznictwo, czego dobrym przykładem był np. spór o opodatkowanie myjni samochodowych.

Przykład

W 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie uznał (wyrok z 25 lipca 2013 r., I SA/Rz 420/13), że ponieważ urządzenia zamontowane na części budowlanej myjni mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament