Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bombiarze bardziej aktywni

06 czerwca 2016 | Kraj | Grażyna Frey-Zawadka
W 2015 r.  w Wydziale  do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP  odnotowano 324 fałszywe zgłoszenia  o podłożeniu bomb, w tym osiem alarmów kaskadowych.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
W 2015 r. w Wydziale do Zwalczania Aktów Terroru CBŚ KGP odnotowano 324 fałszywe zgłoszenia o podłożeniu bomb, w tym osiem alarmów kaskadowych.

O 40 proc. wzrosła w ubiegłym roku liczba fałszywych alarmów bombowych. Ekspert: sprawcy muszą za nie płacić.

„Tu jest bomba" – taki komunikat stawia na nogi policję i właścicieli obiektów. W tym roku w kraju było już 260 fałszywych zgłoszeń o bombach (rzadziej pożarach) podłożonych w urzędach, centrach handlowych czy lotniskach – wynika z danych Komendy Głównej Policji, które poznała „Rzeczpospolita".

Za wszczęcie fałszywego alarmu o zagrożeniu grozi do ośmiu lat więzienia. To jednak nie odstrasza: liczba takich przestępstw alarmująco rośnie.

Z danych KGP wynika, że w ubiegłym roku stwierdzono 879 takich zdarzeń, czyli o 258 więcej niż w 2014 r., kiedy było ich 621. Skala zjawiska tym bardziej niepokoi, że część alarmów ma charakter kaskadowy – to samo fałszywe zgłoszenie trafia w wiele miejsc, co zakłóca działalność kilku tysięcy instytucji rocznie.

Najczęściej do fałszywych alarmów dochodzi na Mazowszu – w zeszłym roku było ich 142 – i na Śląsku – 130. Najmniej, zaledwie osiem, na Podlasiu.

Trudno o wnioski dotyczące „kalendarzowej" aktywności sprawców. O ile w 2014 r. najbardziej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament