Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NATO przesuwa się na wschód

06 czerwca 2016 | Kraj | Marek Kozubal Andrzej Gajcy
źródło: materiały prasowe

Polityka Rosji w obecnym kształcie stanowi dla nas zagrożenie – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" szef BBN Paweł Soloch.

Rzeczpospolita: W czasie wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostanie przedstawiony raport dotyczący przygotowania do szczytu NATO w Warszawie.

Paweł Soloch, szef BBN: Prezydent będzie chciał omówić przede wszystkim przebieg wypracowywania decyzji, jakie zostaną podjęte w Warszawie. W tym kontekście dla prezydenta istotne będzie też zasięgnięcie opinii na temat wniosków z wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Warszawie.

Wiemy, o co zabiegamy. Celem jest stała obecność wojsk sojuszniczych w Polsce. Czy już są dopięte sprawy dotyczące wzmocnienia flanki Sojuszu?

Jeszcze nie. Rozstrzygnięcia takie będą po spotkaniu ministrów obrony członków Sojuszu, które odbędzie się w połowie czerwca. Cały czas trwają konsultacje. Trudno więc operować np. konkretnymi liczbami co do obecności wojsk sojuszniczych na Wschodzie.

Minister Antoni Macierewicz mówi już jednak o umieszczeniu na wschodniej flance czterech tzw. grup batalionowych. To około 5 tysięcy żołnierzy.

To prawda. Potwierdzał to także sekretarz Stoltenberg. To jest pokłosie decyzji politycznych, które zapadły na lutowym spotkaniu ministrów obrony w Brukseli. Mówimy o czterech bojowych grupach batalionowych, czyli batalionach z siłami wsparcia. Teraz trwają uzgodnienia co do dyslokacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament