Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konwersja pożyczki nie powiększa kapitału własnego spółki

06 czerwca 2016 | Podatki | Piotr
 Prokocki

Do kapitału własnego spółki obliczanego dla celów tzw. niedostatecznej kapitalizacji nie zalicza się części kapitału zakładowego utworzonej poprzez konwersję pożyczki na kapitał.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 6 kwietnia 2016 r. (IPPB6/4510-21/16-3/AM).

Planowane jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez wniesienie wkładu pieniężnego. Część wkładu zostanie alokowana do kapitału zakładowego, reszta do kapitału zapasowego. Wkład zostanie wniesiony przez wspólnika, który wcześniej udzielił spółce pożyczki. Wniesienie wkładu nastąpi w drodze potrącenia wzajemnych zobowiązań, tj. zobowiązania spółki do spłaty części pożyczki oraz zobowiązania wspólnika do wniesienia wkładu pieniężnego.

Spółka zadała pytanie, w jaki sposób, biorąc pod uwagę przepisy dotyczące tzw. niedostatecznej kapitalizacji, powinna obliczyć wysokość swojego kapitału własnego. Zgodnie ze stanowiskiem spółki, przy obliczaniu kapitału własnego, powinna uwzględnić całą wartość wkładu pieniężnego wniesionego (w drodze potrącenia) na jej podwyższone kapitały (zakładowy i zapasowy).

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Wskazał, że przy obliczaniu kapitału własnego, o którym mowa w art. 16 ust. 7h ustawy o CIT, należy pominąć kapitały własne odpowiadające wartości kapitału zakładowego, który powstał w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament