Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługi likwidacji szkód są opodatkowane VAT

06 czerwca 2016 | Podatki | Ewelina Kalita

Czynności z zakresu likwidacji szkód wykonywane w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela nie mogą zostać objęte zwolnieniem z podatku od towarów i usług.

Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 17 marca 2016 r. (C-40/15, minister finansów przeciwko Aspiro S.A).

Trybunał Sprawiedliwości UE rozpatrywał sprawę polskiej spółki Aspiro (dawniej BRE Ubezpieczenia sp. z o.o.), która na podstawie umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń świadczyła w imieniu i na rzecz tego podmiotu kompleksowe usługi dotyczące likwidacji szkód. W ramach ww. umowy Aspiro samodzielnie lub przez podwykonawców realizowała wiele czynności z zakresu likwidacji szkód podlegających ochronie ubezpieczeniowej, takich jak: przyjmowanie zgłoszeń szkód, prowadzenie likwidacji merytorycznej szkód, prowadzenie postępowań regresowych, z wyłączeniem postępowań sądowych, rozpatrywanie odwołań i skarg dotyczących likwidacji szkód itd. Aspiro nie prowadziła przy tym działalności gospodarczej jako zakład ubezpieczeń, broker czy agent ubezpieczeniowy.

Istota sporu

Zdaniem Aspiro, świadczenia wykonywane przez nią na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez ww. zakład są czynnościami ubezpieczeniowymi w rozumieniu polskich przepisów prawnych. Co więcej, świadczenia te powinny zostać uznane za element kompleksowej usługi ubezpieczeniowej realizowanej przez sam zakład i tym samym objęte zwolnieniem z VAT. Minister finansów, wydając interpretację indywidualną na rzecz Aspiro, uznał jednak, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament