Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo wstrzymało budowy

06 czerwca 2016 | Ekonomia
Liczba udzielanych kredytów W najbliższych miesiącach może się załamać
źródło: Rzeczpospolita
Liczba udzielanych kredytów W najbliższych miesiącach może się załamać

Klienci banków mają problem z uzyskaniem kredytu na budowę domu 
na tzw. działkach rolnych. W całym kraju jest ich bardzo dużo, także w miastach.

Monika krześniak-Sajewicz Anna Cieślak-wróblewska

Problem narasta od miesiąca, gdy weszła w życie tzw. ustawa o ograniczeniu sprzedaży ziemi rolnej i zmiany w towarzyszących przepisach. Okazały się na tyle niespójne, że w praktyce większość banków musiała wstrzymać udzielanie kredytów na budowę czy remont domu na nieruchomościach, które nie są objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Problem dotyczy nie tylko inwestorów indywidualnych, ale też firm deweloperskich.

Kłopot z hipoteką

Całe zamieszanie to tak naprawdę efekt jednego przepisu w nowelizowanej równocześnie ustawie o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z dodanym artykułem suma hipoteki na nieruchomości rolnej (czyli w praktyce wszystkich działkach, które nie są objęte planem zagospodarowania) nie może przewyższać jej obecnej wartości rynkowej. To diametralnie zmienia dotychczasową praktykę banków przy udzieleniu kredytów budowlanych. O tym, że te zmiany mogą wywołać takie konsekwencje, „Rzeczpospolita" ostrzegała już na początku maja. Dziś wiadomo, że tak się właśnie stało.

– Jeśli klient składał wniosek o kredyt na budowę domu na wcześniej nabytej działce, bank jako zabezpieczenie kredytu przyjmował przyszłą wartość nieruchomości, już razem z nowym domem. I ustanawiał hipotekę do takiej wysokości – wyjaśnia jeden z bankowców. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament