Trudno stosować obniżoną stawkę
8-proc. VAT nie ma zastosowania do infrastruktury towarzyszącej wykonywanej poza bryłą budynku. Nawet jeśli do prawidłowej pracy instalacji niezbędna jest zarówno część wykonana wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu.
Nie tylko budowa
- Czy rozbudowa obiektu mieszkalnego może być objęta preferencyjną stawką VAT?
Artykuł 41 ust. 12 ustawy o VAT, regulujący zastosowanie niższej stawki podatku w zakresie usług budowlanych, nie wymienia wprost pojęcia „rozbudowa". Przepis ten odnosi się do pojęcia „budowa". Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 6 prawa budowlanego „budowa" oznacza wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu budowlanego. Preferencyjna stawka VAT może być zatem stosowana także do rozbudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (por. wyrok WSA w Warszawie z 3 czerwca 2015 r., III SA/Wa 3381/14).
Jakie czynności i gdzie wykonane
- Jakie warunki muszą być spełnione, aby zastosować 8-proc. stawkę VAT na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o VAT?
Stawkę podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, czyli 8 proc., stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy o VAT).
Warunkiem zastosowania 8-proc. stawki na podstawie przytoczonego przepisu jest łączne spełnienie dwóch przesłanek:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta