Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgłoszenie prac do odbioru decyduje o terminie rozliczenia VAT

06 czerwca 2016 | Podatki | Katarzyna 
Krześnicka

W przypadku usług budowlanych za moment ich wykonania należy uznać dzień, w którym doszło do faktycznego zakończenia prac, a wykonawca zgłosił je do odbioru przez nabywcę usługi.

Tak stwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej z 1 kwietnia 2016 r. (PT3.8101. 41.2015.AEW.2016.AMT.141).

Minister finansów w interpretacji ogólnej odniósł się do momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu usług budowlanych oraz budowlano-montażowych. W świetle tej interpretacji decydujące znaczenie ma w tym przypadku określenie daty wykonania usługi. Data wykonania usługi determinuje bowiem zarówno moment powstania obowiązku podatkowego (w przypadku usług realizowanych na rzecz konsumentów indywidualnych), jak i termin wystawienia faktury VAT (równoznaczny z momentem powstania obowiązku podatkowego jeśli chodzi o usługi realizowane na rzecz podatników VAT).

Zdaniem ministra finansów, w przypadku usług budowlanych przyjmowanych w całości lub w części (jeśli dla części określono zapłatę), za datę ich wykonania należy przyjąć dzień, w którym w związku z faktycznym zakończeniem prac wykonawca zgłasza je do odbioru, uznając, że są one gotowe do przyjęcia przez nabywcę usługi. Jednocześnie minister finansów zaznaczył, że w zakresie ustalania momentu wykonania usługi budowlanej decydującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament