Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrzymanie w mocy, uchylenie albo umorzenie

06 czerwca 2016 | Podatki | Joanna 
Zawiejska-Rataj
, Artur Podsiadły

Gdy organ odwoławczy stwierdzi, że rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji narusza przepisy prawa materialnego lub procesowego, może uchylić zaskarżoną decyzję w całości lub w części i w tym zakresie orzec co do istoty sprawy.

W art. 233 § 1 o.p. wymienione zostały decyzje, które organ odwoławczy ma prawo wydać po przeprowadzeniu postępowania w drugiej instancji. Mogą to być decyzje, które:

1) utrzymują w mocy decyzje organów pierwszej instancji albo

2) uchylają decyzje organów pierwszej instancji:

a) w całości lub w części – i w tym zakresie organ odwoławczy orzeka co do istoty sprawy lub uchylając tę decyzję – umarza postępowanie w sprawie,

b) w całości i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia właściwemu organowi pierwszej instancji, jeżeli decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, albo

3) umarzają postępowanie odwoławcze.

Ponadto, zgodnie z art. 233 § 2 o.p. organ odwoławczy może uchylić w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości lub w znacznej części. Przekazując sprawę, organ odwoławczy wskazuje przy tym okoliczności faktyczne, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.Decyzje wydane w drugiej instancji, co do zasady są wykonalne (w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) oraz podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Z kolei w § 3 ww. artykułu określono wyjątek, zgodnie z którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10463

Wydanie: 10463

Spis treści
Zamów abonament