Utrzymanie w mocy, uchylenie albo umorzenie
Gdy organ odwoławczy stwierdzi, że rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji narusza przepisy prawa materialnego lub procesowego, może uchylić zaskarżoną decyzję w całości lub w części i w tym zakresie orzec co do istoty sprawy.
W art. 233 § 1 o.p. wymienione zostały decyzje, które organ odwoławczy ma prawo wydać po przeprowadzeniu postępowania w drugiej instancji. Mogą to być decyzje, które:
1) utrzymują w mocy decyzje organów pierwszej instancji albo
2) uchylają decyzje organów pierwszej instancji:
a) w całości lub w części – i w tym zakresie organ odwoławczy orzeka co do istoty sprawy lub uchylając tę decyzję – umarza postępowanie w sprawie,
b) w całości i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia właściwemu organowi pierwszej instancji, jeżeli decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów o właściwości, albo
3) umarzają postępowanie odwoławcze.
Ponadto, zgodnie z art. 233 § 2 o.p. organ odwoławczy może uchylić w całości decyzję organu pierwszej instancji i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości lub w znacznej części. Przekazując sprawę, organ odwoławczy wskazuje przy tym okoliczności faktyczne, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.Decyzje wydane w drugiej instancji, co do zasady są wykonalne (w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji) oraz podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego.
Z kolei w § 3 ww. artykułu określono wyjątek, zgodnie z którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta