Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankructwo firmy wpływa na przebieg postępowania o zamówienie

19 sierpnia 2016 | Prawo w biznesie | Anna Tomaka-Wójcik
Anna Tomaka – Wójcik,  radca prawny
źródło: Rzeczpospolita
Anna Tomaka – Wójcik, radca prawny

Ogłoszenie upadłości dyskwalifikuje wykonawcę na każdym etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Anna Tomaka – Wójcik radca prawny

Postępowanie w przetargu ograniczonym jest dwuetapowe. Pierwszy etap to ocena formalna. Wtedy zamawiający ocenia wszystkie dokumenty formalne, tj. bada podstawy wykluczenia wykonawcy bądź odrzucenia oferty wykonawcy. Na tym etapie wykonawca jest również poddawany szczegółowej weryfikacji pod kątem możliwości finansowych wykonania zamówienia. Zamawiający zaprasza do składania ofert wykonawców, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu, w liczbie określonej w ogłoszeniu zapewniającej konkurencję, nie mniejszej niż 5 i nie większej niż 20.

W drugim etapie wykonawca składa ofertę, która zawiera propozycję ceny. Oba etapy mogą w praktyce być od siebie oddalone czasowo nawet o ponad pół roku. Co dzieje się w przypadku, gdy w tym okresie zostanie wszczęte postępowanie upadłościowe jednego z wykonawców? Czy możliwa jest ponowna kontrola dokumentów formalnych, czy ten etap został raz na zawsze zamknięty z chwilą zaproszenia wykonawców do składania ofert?

Przyczyny wykluczenia

Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, w stosunku do których otwarto likwidację lub których upadłość ogłoszono, z wyjątkiem wykonawców, którzy po ogłoszeniu upadłości zawarli układ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament