Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pełne dane finansowe pozwolą właściwie rozliczyć świadczenia

19 sierpnia 2016 | Dobra Firma | Zygmunt Łobejko

Pracodawca musi zawiadamiać ZUS o zarobkach zatrudnionego emeryta, przekazując informacje w tej sprawie na starcie i po upływie każdego roku, chyba że przyjął tę osobę po osiągnięciu przez nią powszechnego wieku emerytalnego.

- Czy pracodawca musi informować ZUS o każdorazowej podwyżce wynagrodzenia uzyskanego przez emeryta ponad dopuszczalne kwoty przychodu? – pyta czytelnik.

W myśl art. 127 ust. 1 pkt 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) pracodawca, zleceniodawca, a w przypadku różnych służb – właściwa komórka kadrowa, muszą zawiadomić ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty lub o zawarciu z nim innej umowy, objętej obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. Podają także wysokość osiąganego z tego tytułu przychodu, a do końca lutego – wysokość tego przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym (art. 127 ustawy emerytalnej).

Ponadto w myśl § 5 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty (DzU nr 58, poz. 290 ze zm.) po zakończeniu roku kalendarzowego na pracodawcy (zleceniodawcy) oraz na emerycie i renciście spoczywa obowiązek powiadomienia oddziału ZUS (do końca lutego) o łącznej kwocie przychodu uzyskanego przez emeryta lub rencistę w minionym roku kalendarzowym.

Analogiczne wymogi mają więc emeryci i renciści oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament