Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budzenie po japońsku

19 sierpnia 2016 | Nauka | Łukasz Kaniewski
źródło: Rzeczpospolita

U dwojga z siódemki pacjentów olsztyńskich lekarzy wszczepienie elektrody przyniosło efekty.

Lekarze z zespołu prof. Wojciecha Maksymowicza z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wykonali na razie siedem operacji wszczepienia stymulatorów pacjentom w śpiączce. Dotychczas u dwóch osób doszło do wyraźnej poprawy. W przypadku 35-letniego mężczyzny, Tomasza, efekt jest spektakularny. – Z pacjentem można rozmawiać, wie, kim jest i gdzie jest – mówi dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg z zespołu prof. Maksymowicza. – Czasem nawet próbuje żartować. Choć wciąż widoczne jest, że myśli dość powoli.

W przypadku Aleksandry Janczarskiej (córki aktorki Ewy Błaszczyk) poprawa nie jest tak dramatyczna, ale i tak widoczna. 22-latka zaczęła reagować na dźwięki, przesuwa wzrok. Trudno tu jednak jeszcze mówić o przebudzeniu ze śpiączki.

– Musimy być bardzo ostrożni w ocenie wyników – mówi dr Grabarczyk. – Rodziny mają często skłonność, by widzieć wyjątkową poprawę tam, gdzie jest ona skromna. To dotyczy też nas, lekarzy, bo mamy pewien emocjonalny stosunek do naszych podopiecznych. Dlatego stan pacjentów musi ocenić zewnętrzna komisja, muszą też być przeprowadzone obiektywne badania, rezonans magnetyczny, badanie przepływu mózgowego itp. Wstępne wyniki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament