Zdrowie w samorządach
Marszałkowie województw nie czują się partnerami w planowaniu zmian w służbie zdrowia.
Podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Szczecinie, odbyła się debata zorganizowana przez Rzeczpospolitą Życie Regionów. Jej tematem były planowane zmiany w publicznej służbie zdrowia. Według projektu Ministerstwa Zdrowia samorządy mają współfinansować świadczenia zdrowotne równolegle do NFZ. Pomysł wywołuje wiele kontrowersji.
Finansowy problem
-Projekt ustawy wprowadza dodatkowego płatnika, jakim jest samorząd. To płatnik dobrowolny, co może spowodować podział pacjentów na kategorię A i B w zależności od gminy czy powiatu województwa – rozpoczął dyskusję Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski, gospodarz tegorocznego konwentu.
Zdaniem Geblewicza samorządom trudno będzie znaleźć pieniądze na dofinansowanie służby zdrowia.
- W tym roku wartość nakładów na służbę zdrowia jest na poziomie 4,8 proc. PKB, ale w przyszłym roku ma być 4,3 proc. Cofamy się. Do 4,8 proc. wrócimy w 2019 roku. To niezrozumiałe. Tym bardziej że ma to być system powszechny. Dzisiaj 2 mln osób nieobjętych składkami ma do niego dołączyć. Zmniejszamy zatem finansowanie i jednocześnie zwiększamy liczbę użytkowników – mówił Geblewicz.
Na brak finansów wskazała też Elżbieta Polak, marszałek lubuski.
- Z jakich środków mamy finansować nadwykonania? Do nas ustawią się kolejki, bo zbyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta