Zbyt małe zarobki nie uzasadnią zwolnienia z długu
Tylko ciężkie skutki dla zobowiązanego i jego rodziny wynikające z opłacenia składek ZUS uzasadniają ich umorzenie. To wnioskujący wykazuje trudny stan majątkowy i ciężką sytuację rodzinną.
- ZUS odmówił mi umorzenia należności składkowych z indywidualnej działalności gospodarczej. Wskazał, że nie spełniam przesłanek wynikających z przepisów, bo łączny dochód rodziny (trzy osoby) wynosi ok. 4 tys. zł na miesiąc i nie można stwierdzić tzw. całkowitej nieściągalności. Zasadniczo rodzina jest na utrzymaniu męża – nie mieszka z nami (zarabia ok. 3 tys. zł, a ja 1 tys. zł), ja opłacam mieszkanie i prawie nic mi nie zostaje na życie. Co istotne, mam rozdzielność majątkową (ustanowioną przed założeniem działalności) i tego ZUS nie uwzględnił. Czy jest szansa, że sąd zmieni decyzję ZUS, skoro była rozdzielność? Czy w moim przypadku nie wystarczy stwierdzenie nieściągalności, bo mam trudną sytuację życiową i zarabiam tylko 1 tys. zł? – pyta czytelniczka.
Regulacje dotyczące umarzania należności składkowych ZUS zawierają art. 28 ust. 2–3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) oraz dla ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia – § 3 rozporządzenia ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta