Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rodzic nie jest wrogiem dziecka

19 sierpnia 2016 | Publicystyka, Opinie | Błażej Kmieciak
źródło: Fotorzepa

Propozycje dra Adama Bodnara w sposób wyraźny gloryfikują postać lekarza. To rodzic zostaje bowiem uznany za osobę potencjalnie naruszającą prawo, a lekarz postawiony jest w pozycji eksperta – pisze socjolog.

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) dr Adam Bodnar uważa, że: „Wprowadzenie możliwości skorzystania z porady ginekologicznej lub urologicznej przez małoletniego powyżej 15. lub 16. roku życia na podstawie wyłącznie własnej zgody stanowiłoby rozwiązane wielu problemów" – donosiła niedawno „Rzeczpospolita". Sęk w tym, że podobne propozycje przyczyniają się raczej do skomplikowania problemów niż do ich rozwiązania.

Niepokojące działania

Pogląd RPO wydaje się w istocie kopią refleksji, jakie pod koniec 2014 r. wyraziła prof. Małgorzata Fuszara, ówczesny Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania. Zarówno rzecznik, jak i pełnomocnik w listach skierowanych do ministra zdrowia wskazywali, że młodzież winna mieć prawo do samodzielnych wizyt u lekarza, zwłaszcza u ginekologa i urologa. Zwracano uwagę, że dziecko niejednokrotnie doświadcza przemocy (w tym seksualnej) ze strony rodziców i opiekunów. A to sprawia, że konieczne jest zwiększenie poziomu poufności w trakcie leczenia dzieci.

Resort zdrowia, odpowiadając w kilku pismach na wystąpienie prof. Fuszary, wskazywał, iż konstrukcja polskich przepisów jest czytelna. Dziecko uczestniczy w wizycie u lekarza wraz z rodzicem, z racji zobowiązań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament