Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atrakcyjne lokalizacje nadal poszukiwane

19 sierpnia 2016 | Życie Szczecina i Pomorza Zachodniego | Tomasz Maciejewski
Przykład osiedla „Magnolia” pokazuje, że warto ponieść pozornie nieracjonalne wydatki – na rzeźbę, fontannę i zagospodarowanie zieleni.
źródło: Kapitel
Przykład osiedla „Magnolia” pokazuje, że warto ponieść pozornie nieracjonalne wydatki – na rzeźbę, fontannę i zagospodarowanie zieleni.

W Szczecinie deweloperzy szukają nowych terenów inwestycyjnych. W mieście brakuje gotowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Dla klientów ogromna konkurencja na rynku budowlanym jest korzystna – ceny mieszkań od pięciu lat właściwie się nie zmieniają. Można nawet mówić o spadkach. W Szczecinie za metr kw. trzeba zapłacić – średnio – 4,8 tys. zł. Dla porównania: w Gdańsku trzeba zapłacić ok. 6 tys. zł, w Krakowie 6350 zł, w Łodzi 4,8 tys. zł, w Poznaniu 6250 zł, we Wrocławiu 6150 zł, w Warszawie 7,8 tys. zł (dane z raportu NBP)

- Zaspokojenie statystyczne, jeśli chodzi o liczbę mieszkań i gospodarstw domowych nastąpiło już kilka lat temu – komentuje Przemysław Wojnarowski z Instytutu Studiów Regionalnych. – Ale to nie znaczy, że deweloperka wyhamuje. Ocenia się, że w Polsce brakuje jeszcze milion mieszkań.– wyjaśnia ekspert rynku nieruchomości.

Zmiana preferencji

Ekspert podkreśla, że powoli przemija moda na peryferia, osiedla budowane na łąkach i polach pod miastem.

Coraz dłuższe korki irytują. Ludzie szukają mieszkań bliżej centrum.

Dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się takie projekty jak Rezydencja Pogodno (Siemaszko) przy al. Wojska Polskiego i ul. Miłaszewskich. Co ciekawe – deweloperzy „powiększają" tę prestiżową dzielnicę i nawet jeśli sprzedają mieszkania na Krzekowie czy osiedlu Przyjaźni reklamują je hasłem „Pogodno". Atrakcyjne miejsce i nazwę znalazło też SGI, które buduje – w kilku etapach – szczeciński Central Park, między ul. Gontyny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament