Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczne formy prawne dla sukcesji

19 sierpnia 2016 | Prawo w biznesie | Maciej Bratkowski

- Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą i myślę o jej przekazaniu dzieciom w perspektywie kilku lat. Już teraz pomagają one w wielu bieżących sprawach, wiec sądzę, że będą dobrze przygotowane do tej transformacji. Słyszałem jednak, że indywidualna działalność gospodarcza nie jest najkorzystniejsza dla sukcesji biznesu. Czy to prawda? Jakie rozwiązanie byłoby wskazane.

Muszę potwierdzić, że w obecnym stanie prawnym prowadzenie działalności indywidualnej jest zarówno ryzykowne w kontekście zdarzeń losowych, jakie mogą spotkać przedsiębiorcę, jak i w ramach planów sukcesyjnych. Wynika to m.in. z faktu, że odpowiedzialność przedsiębiorcy indywidualnego nie jest ograniczona do składników przedsiębiorstwa, ale obejmuje cały jego majątek. W przypadku jego śmierci wygasa numer NIP, nie jest więc możliwa sprzedaż towarów i usług ani korzystanie z kas fiskalnych, utrudniony jest dostęp do kont...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament