Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrońcy Bieruta

19 sierpnia 2016 | Druga strona | Konrad Kołodziejski

Zdumiewające, jak pomimo upływu czasu odżywają we współczesnych polskich sporach dawne podziały. Te z okresu, gdy żołnierzy Armii Krajowej nazywano bandytami i zaplutymi karłami reakcji, a sowieckich zbrodniarzy wychwalano pod niebiosa jako mężów stanu niosących Polakom pokój i sprawiedliwość społeczną.

Niedawno na grobie Bolesława Bieruta na warszawskich Powązkach ktoś namalował napis „kat". Można oczywiście zżymać się, że miejsce pochówku jest w naszej kulturze uświęcone. Trudno jednak zaprzeczyć, że określenie Bieruta mianem kata nie jest inwektywą, ale historyczną prawdą. Tak samo jak trudno pojąć, dlaczego grób uzurpatora i zbrodniarza ciągle znajduje się w Alei Zasłużonych. Jeżeli cokolwiek w tej sprawie urąga przyzwoitości, to nie napis na grobie Bieruta, lecz sama obecność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10526

Wydanie: 10526

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament