Obrońcy Bieruta
Zdumiewające, jak pomimo upływu czasu odżywają we współczesnych polskich sporach dawne podziały. Te z okresu, gdy żołnierzy Armii Krajowej nazywano bandytami i zaplutymi karłami reakcji, a sowieckich zbrodniarzy wychwalano pod niebiosa jako mężów stanu niosących Polakom pokój i sprawiedliwość społeczną.
Niedawno na grobie Bolesława Bieruta na warszawskich Powązkach ktoś namalował napis „kat". Można oczywiście zżymać się, że miejsce pochówku jest w naszej kulturze uświęcone. Trudno jednak zaprzeczyć, że określenie Bieruta mianem kata nie jest inwektywą, ale historyczną prawdą. Tak samo jak trudno pojąć, dlaczego grób uzurpatora i zbrodniarza ciągle znajduje się w Alei Zasłużonych. Jeżeli cokolwiek w tej sprawie urąga przyzwoitości, to nie napis na grobie Bieruta, lecz sama obecność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta