Naruszenie posiadania nieruchomości
Prawo cywilne
Powództwo o przywrócenie posiadania rzeczy nie może być skutecznie dochodzone przeciwko osobie, która naruszyła jej posiadanie, jeżeli w toku sprawy przeniosła rzecz na inną osobę.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 29 czerwca 2016 r., III CZP 25/16.
W sprawie, w której Sąd Najwyższy podjął powyższą uchwałę, syndyk masy upadłości spółki z o.o. wytoczył powództwo o przywrócenie naruszonego posiadania przeciwko sześciu spółkom handlowym, a postępowanie toczyło się przy uczestnictwie M.I. spółki z o.o. jako interwenienta ubocznego po stronie pozwanej (posiadacza nieruchomości).
Sąd rejonowy, uwzględniając częściowo powództwo syndyka o ochronę naruszonego posiadania, nakazał pozwanym umożliwienie powódce dostępu do określonych urządzeń znajdujących się na oznaczonej w wyroku działce, wydanie części działki i umożliwienie dostępu do niej oraz wydanie powódce budynku biurowego znajdującego się na określonej w wyroku działce. Wyrok uwzględniający powództwo został wydany pomimo ustalenia, iż pozwani (będący zarazem użytkownikami wieczystymi gruntu objętego żądaniem) po doręczeniu im odpisu pozwu przenieśli najpierw użytkowanie wieczyste, a następnie posiadanie objętych pozwem nieruchomości na rzecz M.I. spółki z o.o. Sąd I instancji uznał, że fakt przeniesienia posiadania nieruchomości na osobę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta