Kres offsetowego eldorado przy zakupach broni
Fiasko negocjacji z Airbus Helicopters pogrzebało szanse koncernu na wart 13,4 mld zł kontrakt śmigłowcowy, ale i nadzieje na znaczące kompensacyjne inwestycje w Polsce.
To był ostatni z wielkich przetargów zbrojeniowych, w których negocjowano umowę kompensacyjną wedle korzystniejszych – dziś już nieobowiązujących – zasad. Obecnie, po zmianie ustawy offsetowej w 2014 roku, za uzgodnienie umów przemysłowych odpowiada szef MON, a nie minister rozwoju, jak było wcześniej, a przedsiębiorcy mogą liczyć na znacznie skromniejsze oczekiwania formułowane wobec zagranicznych koncernów.
Tomasz Darowski, partner kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, ekspert w dziedzinie prawa offsetowego, mówi, że w świetle obecnych zasad wszelkie żądania kompensacyjne mogą dotyczyć wyłącznie inwestycji i przedsięwzięć militarnych. – W przypadku offsetu za samoloty F-16 ówczesny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta