Po długiej chorobie nie zawsze ta sama posada i pensja
ABSENCJA | Pracodawca musi ponownie przyjąć osobę zwolnioną bez wypowiedzenia wskutek jej długotrwałej niedyspozycji zdrowotnej. Uniknie tego, gdy wykaże, że nie ma dla niej etatu.
Ryszard Sadlik
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracownik jest nieobecny w pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż okres wskazany w art. 53 kodeksu pracy. W miarę możliwości powinien jednak ponownie zatrudnić tego, kto w okresie 6 miesięcy od rozwiązania angażu bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tej przyczyny (art. 53 § 5 k.p.). Przepis ten gwarantuje więc zwolnionemu bez wypowiedzenia z powodu kłopotów zdrowotnych powrót na etat po odzyskaniu zdolności do pracy.
Warunki powrotu
Żądanie ponownego zatrudnienia jest jednak ograniczone do 6 miesięcy od rozwiązania poprzedniej umowy. Uchybienie temu terminowi powoduje wygaśnięcie uprawnienia pracownika.
Ponadto zamiar powrotu do pracy trzeba zgłosić niezwłocznie po ustaniu przyczyn będących podstawą rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Zwolniony ma więc to zrobić zaraz po tym, gdy skończy się jego niezdolność do pracy (choroby) uzasadniająca wcześniejsze rozstanie. Zwlekanie ze zgłoszeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta