Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uczelnie jak proszki do prania

25 października 2016 | Publicystyka, Opinie | Maciej Nowak
≥Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej: już studenci, jeszcze nie współgospodarze uczelni.
autor zdjęcia: Katarzyna Nowakowska
źródło: Fotorzepa
≥Inauguracja roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej: już studenci, jeszcze nie współgospodarze uczelni.

Nie warto kokietować studentów fałszywą perspektywą współdecydowania o sprawach szkoły wyższej, jeśli odbić się to ma na jej poziomie.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracuje nad zmianami dotyczących funkcjonowania polskich uczelni. Pewna część zgłaszanych przy tej okazji pomysłów brzmi bardzo rozsądnie. Większy akcent na samą naukę, dążenie do odbiurokratyzowania coraz bardziej zapętlających się struktur – brzmi to świetnie. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, który dosyć rzadko jest podnoszony. W obecnym systemie szkolnictwa w sposób nieprawidłowy określona jest bowiem rola i miejsce studentów.

Zdaję sobie sprawę z tego, co mogę zaraz usłyszeć. Straszliwe narzekania na zamkniętych w murach uczelni naukowców, traktujących brać studencką z pogardą, per noga. I prawda, że tego rodzaju stereotyp, nawet, jeśli jest nieco podkręcony, nie zachęca. Mam jednak wrażenie, że zamknięci na studentów nauczyciele akademiccy to problem na szczęście coraz mniejszy. Dominująca narracja na uczelniach brzmi obecnie raczej w duchu fraz „Studenci! Jesteśmy dla was! Chcemy rządzić zgodnie z waszymi oczekiwaniami, uwzględniać wasze uwagi przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10583

Wydanie: 10583

Spis treści
Zamów abonament