Wskazanie lekarza „chory może chodzić” nie pozwala podjąć pracy
Za wykonywanie pracy zarobkowej lub wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem grozi utrata prawa do zasiłku chorobowego za cały okres tego zaświadczenia.
Wobec pracownika ZUS wydał decyzję o zwrocie nienależnie pobranego zasiłku chorobowego (ok. 1500 zł) za okres od 8 do 22 lutego br. Zwolnienie lekarskie miało adnotację, że „chory może chodzić". Problem w tym, że w tym czasie kilka razy uczestniczył w naradach w firmie (to zakres jego obowiązków jako przedstawiciela handlowego). ZUS podał, że praca zarobkowa lub wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem powoduje utratę prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Czy ZUS ma rację? – pyta czytelnik.
Tak. Dla oceny podanego stanu kluczowa jest kwalifikacja zachowania pracownika w czasie orzeczonej niezdolności do pracy, tj. od 8 do 22 lutego 2016 r. jako wykonywanie pracy zarobkowej lub wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Wiąże się to z utratą prawa do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Tak stanowi art. 17...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta