Refakturowanie mediów dostarczanych do gminnych lokali mieszkalnych
Gdy najemca może wybrać świadczeniodawców lub sposób korzystania z mediów dostarczanych do jego lokalu przez wyspecjalizowane podmioty, najem i związane z nim media należy uważać za niezależne świadczenia.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 29 września 2016 r. (IBPP3/4512- 386/16-2/SR) kwestię możliwości zastosowania przez gminę zwolnienia z VAT przy refakturowaniu tzw. mediów dostarczanych do lokali stanowiących gminny zasób mieszkaniowy.
Gmina posiada nieruchomości, w tym zabudowane wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi. Lokale w tych budynkach stanowią mieszkaniowy zasób gminy (są to lokale komunalne i socjalne) i są wynajmowane. Na wynajem tych mieszkań gmina zawiera z najemcami umowy. Treść umów jest zróżnicowana. W pierwszym przypadku gmina zobowiązuje się oddać lokal do używania a najemca zobowiązany jest za najem uiszczać opłaty, na które składa się czynsz najmu oraz opłata za energię elektryczną. Czynsz najmu jest stały, natomiast opłata za energię ma charakter zmienny i jest naliczana w wysokości odpowiadającej zużytej energii zgodnie ze wskazaniem na podliczniku. Przy czym najemca nie ma możliwości wyboru dostawcy energii oraz samodzielnego zawarcia umowy na dostawę energii elektrycznej, między innymi z takiego powodu, iż gmina nie przewidziała i nie przystosowała lokali w tym celu.
W przypadku najemca zobowiązany jest uiszczać czynsz w stałej kwocie, opłatę za energię elektryczną według wskazań podliczników oraz 50 proc. kosztów wynikających z faktury otrzymanej przez gminę od dostawcy wody. Tu również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta