Suknia Anny Jantar i rękopis Stachury
Opolskie Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza fanów młodych i dorosłych, z miasta i całego kraju.
JACEK CIEŚLAK
Stworzone przez władze miasta muzeum zlokalizowane w opolskim amfiteatrze pokazuje historię polskiej piosenki w nowoczesny, multimedialny sposób, nie zapominając o eksponatach – takich jak gramofony, płyty, instrumenty, kostiumy, rękopisy i plakaty.
Wyjątkowa jest formuła działania muzeum, która zakłada ekspozycję w żywym planie, ale także udostępnia nagrania, filmy oraz wirtualne instalacje.
Historia przez soczewki
– Naszym wyróżnikiem i atutem jest bardzo bogaty katalog piosenek – mówi dyrektor Jarosław Wasik.
Pomysł na pokazanie polskiej piosenki, Danuta Słomczyńska, projektantka, która wygrała konkurs, rozpisała na dwie ściany ekspozycyjne.
– Miała być ściana muzyczna, a za nią historyczna – mówi dyrektor opolskiego muzeum. – Na etapie konsultacji sprowadziliśmy projekt do jednej ściany, na której pomieściliśmy muzykę i historię. Muzyka jest dostępna na dużych ekranach dotykowych, zaś historia poprzez rodzaj soczewek, które służą do podglądania wybranych tematów jak w kalejdoskopie. Z myślą o tym, przygotowaliśmy minutowe filmiki przyblżające tło historyczne poszczególnych dekad z wydarzeniami z naszej przeszłości. Na ekranach wyświetlają się foldery tematyczne. Zaczynamy od kabaretów międzywojennych, a kończymy na współczesności i muzyce elektronicznej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta