Nazwy ulicom i placom nadaje rada gminy
Nadawanie nazw ulicom i placom zaliczanym do dróg publicznych jest obowiązkiem, a nie przywilejem gminy.
MICHAŁ CYRANKIEWICZ
Nadawanie nazw ulicom i placom, będącym drogami publicznymi, należy do wyłącznej właściwości rady gminy. Tak wynika z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej usg). Z przepisu tego wynika także wyłączna kompetencja rady do nadawania nazw drogom wewnętrznym. Przy podejmowaniu uchwały rada gminy musi jednak współpracować z właścicielami gruntów, na których taka droga jest zlokalizowana. Wynika to wprost z art. 8 ust. 1a ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej udp). Przepis ten przesądza bowiem, że podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej wymaga uzyskania pisemnej zgody właścicieli terenów, na których jest ona zlokalizowana.
Parki, obiekty sportowe
Rada gminy może także nadawać nazwy parkom, obiektom sportowym i innym urządzeniom i obiektom użyteczności publicznej. Jednak kompetencja w tym zakresie nie wynika z przytoczonego art.18 ust. 2 pkt 13 usg, a z jej art. 40 ust. 2 pkt 4. Z tego przepisu tego wynika, że organy gminy mogą wydawać przepisy o randze aktów prawa miejscowego, określające zasady i tryb korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej (np. parków).
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 października 2016 r. stwierdził, że nadanie nazwy parkowi (miejskiemu) ma znaczenie powszechne, stanowiąc wyraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta