Świadkowie też potwierdzą lata wytężonej aktywności
Archiwum nie może sprostować błędnego świadectwa pracy. Takie uprawnienie ma tylko pracodawca lub jego następca prawny.
Pracodawca musi m.in. wystawiać pracownikom dokumenty (zaświadczenia) w celu udowodnienia okresów pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Taki obowiązek ustanawia art. 125 ust. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna). Szef może to zrobić w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub świadectwie pracy.
Harówka na papierze
W myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.; dalej: rozporządzenia RM) okresy pracy w szczególnych warunkach stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów resortowych lub w świadectwie pracy.
Taki dokument szef powinien wystawić pracownikowi po ustaniu zatrudnienia. Natomiast gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta