Mieszkańcy głosują na inwestycje
Budżety partycypacyjne są coraz popularniejsze w regionie. Zdarza się, że władze miast decydują się na realizację większej liczby projektów, niż tylko tych, które wygrały w głosowaniu mieszkańców.
Jednym z pierwszych miast, w których wprowadzono budżet obywatelski, było Opole. Władze miasta już trzy lata temu zdecydowały, że mieszkańcy będą sami decydować na co wydać część pieniędzy.
– Trwa III edycja budżetu partycypacyjnego, z której zadania będą realizowane w 2017 roku – mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka opolskiego ratusza. W I edycji opolanie dzielili 2 mln zł, teraz decydują na co wydać 2,5 mln zł.
W I edycji dzięki mieszkańcom zrealizowano trzy projekty, ale prezydent zdecydował na czwarty: na oświetlenie w parku ZWM. – Łącznie w dwóch poprzednich edycjach zrealizowano 33 zadania, takie jak boiska, siłownie na świeżym powietrzu, remont i przebudowa budynków, ochrona środowiska, budowa wysp lęgowych dla ptaków, rowery miejskie, oświetlenie, sprzęt do szkoleń sportowych, zajęcia i warsztaty dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta