Regulamin pracy to nie miejsce na zakaz konkurencji
Jeśli zobowiązanie podwładnych do niepodejmowania działań konkurencyjnych wobec pracodawcy wynika z przepisów ustalających organizację i porządek pracy, to jego naruszenie nie może stanowić podstawy do zwolnienia pracownika.
W regulaminie pracy mamy zapis, w świetle którego prowadzenie działalności konkurencyjnej przez pracownika wobec pracodawcy jest ciężkim naruszeniem porządku i dyscypliny. Czy mogę dyscyplinarnie zwolnić podwładnego wskazując jako przyczynę tej decyzji ciężkie naruszenie obowiązku pracowniczego polegającego na nierespektowaniu tego zapisu? Z tym konkretnym pracownikiem nie zawarłem oddzielnej umowy o zakazie konkurencji – pyta czytelnik.
Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron umowy (art. 104 § 1 k.p.). Jest on źródłem prawa pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta