Wypowiedzenie można zakwestionować nawet po kilku latach
Jeżeli pracownik uważa, że przyczyna wypowiedzenia albo rozwiązania z nim umowy o pracę była dyskryminująca, to – nawet jeżeli nie wniósł odwołania od wypowiedzenia czy rozwiązania umowy – może wystąpić z powództwem o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania. Wniesienie odwołania nie jest warunkiem koniecznym zasądzenia takiego odszkodowania na rzecz pracownika.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 28 września 2016 r. (III PZP 3/16).
Stan faktyczny
Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę z przyczyn ekonomicznych i przeprowadził dobór jej do zwolnienia spośród innych zatrudnionych. Kobieta nie wniosła odwołanie w terminie. Dopiero po upływie ponad roku odwołała się od wypowiedzenia, wnosząc jednocześnie o zasądzenie odszkodowania z art. 183d k.p., z uwagi na naruszenie przez pracodawcę zasady równego traktowania. W jej ocenie została dobrana do zwolnienia ze względu na przekroczenie 50. roku życia i było to kryterium dyskryminujące ze względu na wiek.
Rozstrzygnięcie sądów
Sad rejonowy oddalił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta