Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólnota nie cofnie zgody na zewnętrzne schody

09 grudnia 2016 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Brak uzgodnienia ze wspólnotą mieszkaniową projektu budowlanego nie może być powodem cofnięcia przez nią zgody na przebudowę ingerującą w część wspólną nieruchomości.

Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 11 grudnia 2015 r. (sygn. akt I ACa 700/15).

Sprawa dotyczyła trojga współwłaścicieli lokalu mieszkalnego na parterze budynku wielorodzinnego. Zamierzali otworzyć w nim kancelarię prawną. W tym celu chcieli podzielić lokal na dwa odrębne lokale, wystąpić o zmianę sposobu korzystania z mieszkalnego na użytkowy, a także wykonać przebudowę części wspólnej nieruchomości poprzez wykonanie oddzielnego wejścia do nowo powstałych lokali (drzwi w miejscu istniejącego okna) oraz budowę schodów zewnętrznych. Na wszystko uzyskali zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Uchwała wspólnoty w tej sprawie zawierała jednak zastrzeżenie, że prace mają być wykonane w oparciu o projekt budowlany uzgodniony z zarządem wspólnoty, zgodnie z warunkami technicznymi i sztuką budowlaną, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych uzgodnień i pozwoleń przewidzianych prawem budowlanym.

Zgodnie z zamówionym u architekta projektem budowlanym schody zewnętrzne miały być prostopadłe do ściany budynku (czyli części wspólnej nieruchomości), bez zadaszenia, lecz z wnęką o głębokości 150 cm.

Nic nie uzgodnili

O tym, że współwłaściciele lokalu wystąpili o pozwolenie na budowę, zarząd wspólnoty dowiedział się dopiero...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament