Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Autokraci, radujcie się!

09 grudnia 2016 | Publicystyka, Opinie | Roman Kuźniar
Roman Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita
Roman Kuźniar

Donald Trump nie naruszy „suwerenności" Polski PiS pytaniem o Trybunał Konstytucyjny – pisze były doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Chmury nad Ameryką zbierały się od dawna. Coś podobnego do zwycięstwa Donalda Trumpa musiało się w końcu zdarzyć. Pogłębiający się kryzys środka Ameryki był od dłuższego czasu widoczny, a mimo to nie potrafiono temu zaradzić, w porę rozbroić tej bomby.

Szkoda, że odpowiedzią na problemy amerykańskiego świata pracy (bo to on zdecydował o zwycięstwie Trumpa) nie było pojawienie się amerykańskiego Wałęsy lub bodaj Leppera. Skądinąd Lepper przy Trumpie to polityczny intelektualista, a przy tym prawdziwie reprezentował tych, którzy na niego głosowali.

W Ameryce, aby wygrać wybory prezydenckie, trzeba bardzo dużo pieniędzy. To jeden z paradoksów zwycięstwa Trumpa. Dzięki wielkim pieniądzom oraz zręcznemu manipulowaniu mediami wygrał gość, który jest emblematycznym przedstawicielem klasy odpowiadającej za obecną sytuację Ameryki.

W publikacjach z ostatnich lat Zbigniew Brzeziński wskazywał na dwie nakładające się na siebie tendencje. Po pierwsze, coraz niższego poziomu powszechnej edukacji, czyli tej dla biedniejszych, i ubożejącej klasy średniej, która kiedyś była siłą Ameryki. Po drugie, podobnie niskiego poziomu mediów, zwłaszcza lokalnych (one wzywały do głosowania na Trumpa), które porzuciły funkcje informacyjno-edukacyjne na rzecz funkcji rozrywkowo-reklamowej, a ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament