Zapomniany brat Józefa Piłsudskiego
Bronisław Piłsudski był ofiarą carskich represji, światowej sławy etnografem i twórcą słowników wymierających języków ludów północno-wschodniej Azji.
Mimo że są miejsca na świecie, gdzie jest uznawany za bohatera narodowego, w Polsce jest pamiętany jedynie jako starszy brat Józefa Piłsudskiego. Nie tylko w naszym kraju nazwisko Piłsudski cieszy się wysokim szacunkiem i estymą. Budzi respekt także na rosyjskim Dalekim Wschodzie i w Japonii, chociaż nie wiąże się z osobą polskiego Marszałka. Swoją rewerencję zawdzięcza wybitnemu polskiemu etnografowi Bronisławowi Piłsudskiemu, który dla mieszkańców Sachalina i japońskiej wyspy Hokkaido jest bohaterem narodowym.
Niezwykle barwna historia życia Bronisława Piłsudskiego nie doczekała się dotychczas żadnej przyzwoicie wykonanej książkowej biografii. A szkoda, ponieważ starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego jest postacią, z której Polacy powinni być szczególnie dumni.
Bronisław Piotr Piłsudski urodził się 21 października 1866 r. w należącym do jego matki, Marii Piłsudskiej z Billewiczów, żmudzkim dworze Zułów. Dom Marii i Józefa Wincentego Piłsudskich był położony na skraju malowniczej wsi Zułowo. Należała ona administracyjnie do okręgu wileńskiego i stanowiła część majątku, który niegdyś posiadał książęcy ród Gierdoyciów. Bronisław Piłsudski spędził w dworze Zułów siedem pierwszych lat swojego życia. W 1874 r. dom całkowicie spłonął, ogień strawił także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta