Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas zaplanować terminy urlopów

09 grudnia 2016 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka

Z początkiem stycznia 2017 r. pracownicy uzyskają prawo do nowej puli urlopu wypoczynkowego. Jeszcze przed tą datą warto ustalić okresy korzystania z wolnego przez poszczególne osoby.

Nie każda forma zatrudnienia wiąże się z prawem do urlopu wypoczynkowego. Osobami uprzywilejowanymi w tym względzie są pracownicy – czyli osoby fizyczne zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. W zależności od stażu pracy w typowych sytuacjach mają prawo do 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym.

Gdy w danym roku pracownik nie wykorzysta pełnej puli urlopu, jego niewybrane dni nie przepadają, tylko przechodzą na rok następny jako urlop zaległy. Należy go wykorzystać do 30 września następnego roku.

Dwie metody

Aby zapewnić przejrzystość, przepisy przewidują dwa sposoby udzielania urlopów wypoczynkowych – zgodnie z planem lub w ramach porozumień zawieranych z pracownikami, których przedmiotem jest uzgodnienie terminu wykorzystania wolnego.

Ważne! Pracodawca nie musi ustalać planu urlopów, jeśli zgodzi się na to zakładowa organizacja związkowa. Brak obowiązku tworzenia takiego planu dotyczy też firm, w których nie działa zakładowa organizacja związkowa.

Podstawowe zasady

Wskazówki co do tworzenia planu urlopów wypoczynkowych zawiera art. 163 § 1 kodeksu pracy. Przede wszystkim sporządza go pracodawca. Zatem formalnie przepisy nie przewidują żadnej roli dla organizacji związkowych w tym zakresie....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament