Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy działalność gospodarcza korzysta z pomocy państwa

09 grudnia 2016 | Prawo w biznesie

Zasady Unii Europejskiej dotyczące pomocy państwa oddziaływują na każdego przedsiębiorcę dokonującego transakcji z jednym z państw członkowskich UE, czy to w charakterze inwestora, podatnika, licencjobiorcy, partnera w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, dostawcy, kontrahenta czy też konkurenta przedsiębiorstwa państwowego.

Piotr Święcicki

Marcin Wnukowski

Regulacje unijne dotyczące pomocy państwa istnieją od czasu powstania samej Unii Europejskiej, lecz zwykle pozostają przysłonięte innymi zasadami prawa konkurencji, które stosują się bezpośrednio do przedsiębiorców. Ostatnio pomocy państwa poświęcono wiele uwagi w kontekście kontroli podatkowych, którym podlegały koncerny takie jak Apple czy Google oraz inne międzynarodowe korporacje. Wszyscy przypomnieli sobie, że regulacje unijne dotyczące pomocy publicznej, choć skierowane do państw członkowskich UE, mogą oddziaływać na każdego przedsiębiorcę. A oto podstawowe pojęcia i kluczowe konsekwencje dla bieżącej działalności gospodarczej w tym zakresie.

Jakie były motywy

Podstawowym celem systemu regulacji pomocy państwa jest umożliwienie przedsiębiorcom w całej Europie konkurowania na równych warunkach poprzez ograniczenie wsparcia, które państwa członkowskie mogą udzielać największym przedsiębiorcom krajowym. Z tego względu zasady te stanowią główny filar wspólnego rynku unijnego, którego celem jest zapewnienie nieograniczonego przepływu towarów i usług między wszystkimi państwami członkowskimi UE, a także wewnątrz ich granic. Wszelka pomoc finansowa ze strony państwa, która daje przewagę jednemu przedsiębiorcy lub branży w danym kraju, ogranicza możliwość dokonywania transakcji przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament