Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrudnienia restrukturyzacji grup kapitałowych

09 grudnia 2016 | Prawo w biznesie

Ze względu na możliwość zaistnienia pomiędzy spółkami stosunku dominacji lub zależności oraz przez brak kompleksowej regulacji prawa koncernowego w Polsce, istnieje ryzyko nabycia przez daną spółkę udziałów bądź akcji własnych.

Wojciech Trzciński

Ernest Dymel

Typowym elementem restrukturyzacji przeprowadzanych w ramach grup kapitałowych jest zbywanie pomiędzy spółkami udziałów lub akcji spółek wchodzących w skład tej grupy. Ze względu na możliwość zaistnienia pomiędzy tymi spółkami stosunku dominacji lub zależności oraz przez brak kompleksowej regulacji prawa koncernowego w Polsce, istnieje ryzyko nabycia przez daną spółkę udziałów bądź akcji własnych. Biorąc pod uwagę generalny zakaz nabywania udziałów (akcji) własnych oraz surowe sankcje związane z nabyciem udziałów (akcji) wbrew zakazowi, ważne jest, aby transakcja bądź restrukturyzacja poprzedzona została analizą wzajemnych powiązań pomiędzy spółkami. Jest to szczególnie istotne w świetle pojawiającej się praktyki sądów rejestrowych polegającej na kwestionowaniu ważności dokonanego w takiej konfiguracji przeniesienia praw udziałowych.

Udziały (akcje) własne

O udziałach lub akcjach własnych można mówić, gdy to spółka (z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna bądź komandytowo-akcyjna), na podstawie dowolnej czynności prawnej, staje się nominalnie swoim własnym wspólnikiem, na skutek nabycia swoich udziałów lub akcji. Kodeks spółek handlowych zasadniczo zabrania nabywania udziałów oraz akcji własnych przez spółki. Wyjątki od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament