Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezruch w biznesie bez składek i świadczeń

09 grudnia 2016 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Jeśli ZUS uzna, że przedsiębiorca faktycznie nie prowadzi działalności gospodarczej, na tej podstawie wyłączy go z ubezpieczeń społecznych. Obowiązkowe są one tylko w czasie aktywności zarobkowej.

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963; dalej: ustawa o sus). Przy czym w jej art. 8 ust. 6 pkt 1 wskazano, że za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się tego, kto prowadzi taką działalność na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych. Natomiast w myśl art. 13 pkt 4 ustawy o sus prowadzący pozarolniczą działalność ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu obowiązkowo podlegają od dnia rozpoczęcia jej wykonywania do dnia jej zaprzestania z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie biznesu zawieszono na mocy przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Kiedy funkcjonowanie

Dla istnienia obowiązkowych ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy decydujące znaczenie ma wykonywanie przez niego działalności gospodarczej. W praktyce wiele sporów wywołuje ustalenie okresu jej prowadzenia, a przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10620

Wydanie: 10620

Spis treści
Zamów abonament