O preferencji przesądza charakter czynności, a nie wykonawcy
Informowanie potencjalnych klientów agenta o możliwości zakupu produktów i przedstawienie warunków umowy to pośrednictwo w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, które korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.
W interpretacji z 8 listopada 2016 r. (2461-IBPP2.4512.621.2016.2.WN) Izba Skar- bowa w Katowicach potwierdziła, że pośrednictwo w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych korzysta ze zwolnienia VAT.
O interpretację wystąpiła osoba fizyczna świadcząca usługi pośrednictwa w sprzedaży produktów ubezpieczeniowych na rzecz zakładu ubezpieczeń. Wnioskodawca wykonuje w szczególności następujące czynności:
- informowanie potencjalnych klientów agenta o możliwości zakupu produktów ubezpieczeniowych,
- przedstawienie warunków umowy (w szczególności wysokości składki ubezpieczeniowej), a także
- czynności związane pośrednictwem między stronami w procesie zawierania przez nich umów.
Wnioskodawca podkreślił, że sam nie jest stroną umowy dotyczącej produktów ubezpieczeniowych, a celem pośrednictwa jest uczynienie wszystkiego co możliwe, aby doszło do zawarcia umowy ubezpieczenia przez agenta ubezpieczeniowego.
Wnioskodawca zapytał fiskusa czy taki rodzaj pośrednictwa korzysta ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta