Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spektakl politycznej wojny

21 grudnia 2016 | Kultura | Jacek Cieślak
Wieloryb The Globe reż. Ewa Rysowa, Łaźnia Nowa, Teatr Stary. Najwybitniejszy polski aktor Krzysztof Globisz, mimo afazji  i paraliżu, powrócił dramatyczną, ale i optymistyczną kreacją o sile woli w zwalczaniu ograniczeń. To spektakl, który przynosi nadzieję.
autor zdjęcia: Tomasz Wiech
źródło: materiały prasowe
Wieloryb The Globe reż. Ewa Rysowa, Łaźnia Nowa, Teatr Stary. Najwybitniejszy polski aktor Krzysztof Globisz, mimo afazji i paraliżu, powrócił dramatyczną, ale i optymistyczną kreacją o sile woli w zwalczaniu ograniczeń. To spektakl, który przynosi nadzieję.
Dziady reż. Eimuntas Nekrosius, Teatr Narodowy Litewski reżyser dopatrzył się w dramacie Mickiewicza polskich grzechów głównych. To sentymentalizm, martyrologia, a także pycha, która wyraża się w mesjanizmie, również u artystów.
autor zdjęcia: Krzysztof Bieliński
źródło: Teatr Narodowy
Dziady reż. Eimuntas Nekrosius, Teatr Narodowy Litewski reżyser dopatrzył się w dramacie Mickiewicza polskich grzechów głównych. To sentymentalizm, martyrologia, a także pycha, która wyraża się w mesjanizmie, również u artystów.
Artyści reż. Monika Strzępka, TVP i NInA W 250-lecie Teatru Narodowego oraz publicznego w Polsce  Paweł Demirski zadebiutował jako autor serialu pokazującą groteskę, ale i heroizm ludzi polskiego teatru. Czekamy na drugi sezon!
źródło: TVP
Artyści reż. Monika Strzępka, TVP i NInA W 250-lecie Teatru Narodowego oraz publicznego w Polsce Paweł Demirski zadebiutował jako autor serialu pokazującą groteskę, ale i heroizm ludzi polskiego teatru. Czekamy na drugi sezon!

Na polskim teatrze cieniem kładła się polityka, a także partykularyzmy, od których nie są wolni ludzie sceny.

Absurdy w teatralnej polityce wyostrzyło zaproszenie na prestiżowy Festiwal Jesienny w Paryżu aż trzech spektakli Krystiana Lupy. „Rodzeństwo", „Plac Bohaterów" i „Wycinkę" z Teatru Polskiego we Wrocławiu zagrano tam 30 razy. To wydarzenie bez precedensu na skalę światową.

Latem Lupa po raz kolejny był najważniejszy w Awinionie. Czy się komuś podoba czy nie – jest papieżem światowego teatru, tak jak Andy Warhol był papieżem pop-artu. Na czym więc polega absurd?

Głos Krystiana Lupy w sprawie przyszłości Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie tworzył i miał w tym roku przygotować „Proces" Kafki na pierwszą w Polsce Olimpiadę Teatralną, jest lekceważony. Jednocześnie forsowany przez dolnośląskich samorządowców nowy dyrektor Polskiego Cezary Morawski ma ograniczone możliwości działania. Jego wybór w konkursie podważa ZASP i zespół aktorski. Dziś może zapaść decyzja w sprawie przyszłości dyrekcji Cezarego Morawskiego.

Oczywiście, sytuacja w Polskim jest złożona. Były dyrektor Krzysztof Mieszkowski, który zbudował potęgę artystyczną sceny, stał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10630

Wydanie: 10630

Spis treści
Zamów abonament