Kto wybiera biegłego, gdy prezes zarządu jest jedynym udziałowcem
Decyzja o tym, kto zbada sprawozdanie finansowe, podpisana przez kierownika jednostki, jest nieważna z mocy prawa. Zgromadzenie wspólników ma dwa miesiące na zatwierdzenie tej czynności w drodze uchwały.
- Nasza spółka, w wyniku przekroczenia ustawowych progów, w tym roku po raz pierwszy podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. W związku z tym, że rozpoczął się proces związany z przygotowaniem do zamknięcia ksiąg rachunkowych (między innymi przeprowadziliśmy i rozliczyliśmy inwentaryzację), prezes zarządu, który jednocześnie jest jedynym udziałowcem spółki, w drodze uchwały wybrał firmę audytorską do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za 2016 r. Czy taki sposób wyboru biegłego rewidenta jest prawidłowy? – pyta czytelniczka.
Wybór biegłego rewidenta jest jednym z obowiązków, który muszą realizować co roku spółki podlegające obligatoryjnemu badaniu sprawozdania finansowego. Ten z pozoru prosty wybór często wiąże się z wieloma wątpliwościami. Zwykle dotyczą one wpływu poszczególnych osób na wybór biegłego rewidenta, terminów badania, częstotliwości rotacji podmiotu uprawnionego lub kluczowego biegłego rewidenta, jak i stosunku jakości pracy biegłego do jego wynagrodzenia. Najwięcej problemów z prawidłowym wyborem biegłego rewidenta mają jednak spółki dokonujące wyboru po raz pierwszy.
Kto jest uprawniony
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym biegłego rewidenta w Państwa firmie wybrał zarząd spółki w drodze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta