Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto wybiera biegłego, gdy prezes zarządu jest jedynym udziałowcem

21 grudnia 2016 | Ekspert księgowego | Dominik Biel

Decyzja o tym, kto zbada sprawozdanie finansowe, podpisana przez kierownika jednostki, jest nieważna z mocy prawa. Zgromadzenie wspólników ma dwa miesiące na zatwierdzenie tej czynności w drodze uchwały.

- Nasza spółka, w wyniku przekroczenia ustawowych progów, w tym roku po raz pierwszy podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. W związku z tym, że rozpoczął się proces związany z przygotowaniem do zamknięcia ksiąg rachunkowych (między innymi przeprowadziliśmy i rozliczyliśmy inwentaryzację), prezes zarządu, który jednocześnie jest jedynym udziałowcem spółki, w drodze uchwały wybrał firmę audytorską do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za 2016 r. Czy taki sposób wyboru biegłego rewidenta jest prawidłowy? – pyta czytelniczka.

Wybór biegłego rewidenta jest jednym z obowiązków, który muszą realizować co roku spółki podlegające obligatoryjnemu badaniu sprawozdania finansowego. Ten z pozoru prosty wybór często wiąże się z wieloma wątpliwościami. Zwykle dotyczą one wpływu poszczególnych osób na wybór biegłego rewidenta, terminów badania, częstotliwości rotacji podmiotu uprawnionego lub kluczowego biegłego rewidenta, jak i stosunku jakości pracy biegłego do jego wynagrodzenia. Najwięcej problemów z prawidłowym wyborem biegłego rewidenta mają jednak spółki dokonujące wyboru po raz pierwszy.

Kto jest uprawniony

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym biegłego rewidenta w Państwa firmie wybrał zarząd spółki w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10630

Wydanie: 10630

Spis treści
Zamów abonament