Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek leasingu w rozkwicie

21 grudnia 2016 | Ekonomia
Nowa sprzedaż i wartość finansowania leasingiem systematycznie rosną
źródło: Rzeczpospolita
Nowa sprzedaż i wartość finansowania leasingiem systematycznie rosną

Ten rok dla branży leasingowej będzie rekordowy pod względem sprzedaży. Jej udział w finansowaniu polskiej gospodarki będzie się zwiększał. maciej rudke

Rynek leasingu po trzech kwartałach tego roku urósł pod względem nowego finansowania o 17 proc., do 42 mld złotych.

Branża spodziewa się utrzymania tego tempa w całym roku, co oznaczałoby udzielenie przez firmy leasingowe ponad 58 mld zł nowego finansowania.

Rosną portfel i sprzedaż

Rozwój rynku leasingu w mijającym roku bazował na finansowaniu pojazdów lekkich i środków transportu ciężkiego. Wartość leasingowania nieruchomości wciąż jest znikoma (udział w rynku to tylko 1,2 proc.).

Całkowita wartość aktywnego portfela branży leasingowej wynosiła na koniec półrocza 97 mld zł (kredyty inwestycyjne firm w tym czasie były warte 107 mld zł) i z naszych szacunków wynika, że na koniec roku może sięgnąć już 102 mld zł.

Po trzech kwartałach nowe finansowanie w segmencie transportu ciężkiego urosło o 35 proc. W tym sektorze raportowane są transakcje dotyczące samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych, naczep i przyczep, autobusów, samolotów, statków i sprzętu kolejowego. Finansowanie maszyn i urządzeń zmalało o 6 proc., do czego przyczyniły się słabe inwestycje wynikające m.in. z końca perspektywy unijnej lat 2007–2013.

Ogólny wzrost leasingu pokazuje, że ta forma finansowania cieszy się wśród przedsiębiorców coraz większą popularnością. – Tradycyjnie ważne czynniki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10630

Wydanie: 10630

Spis treści
Zamów abonament