Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zainwestować w Polonię

21 grudnia 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Ałtaj abibułłajew | Polskie firmy nie podchodzą do eksportu perspektywicznie – mówi ambasador Kazachstanu w Polsce.

Rz: Polska i Kazachstan zapowiadają zacieśnienie wzajemnych relacji gospodarczych. Co miałoby w tym pomóc?

Ałtaj Abibułłajew: Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podczas ostatniej wizyty państwowej w Polsce powiedział, że minionych 25 lat na wzajemne badanie się już zdecydowanie wystarczy. Uważam, że niezbędna jest teraz mobilizacja obu stron – zarówno polityków, jak i przedstawicieli biznesu – dla efektywnego działania. Kazachstan z sukcesem realizuje reformę gospodarczą, nasza gospodarka jest stabilna, mamy bardzo dobry klimat inwestycyjny. Stwarzamy optymalne warunki dla realizowania wspólnych przedsięwzięć i polskie firmy powinny z tego korzystać.

Ale polski eksport do Kazachstanu słabnie. Dlaczego?

Jest kilka czynników, które go ograniczają. Pierwszym jest sposób, w jaki część polskich przedsiębiorców traktuje nasz rynek. Czasami postrzegają go w kategorii banalnego kupna-sprzedaży, działania na krótką metę. Nie podchodzą do eksportu długookresowo i perspektywicznie. Miałem wiele spotkań z szefami firm, którzy stawiali sprawę jasno: mam produkt, proszę pomóc mi znaleźć kupca. To typowe podejście polskiego eksportera do kazachskiego rynku. Drugim problemem jest fakt, że po niedawnej dewaluacji naszej waluty popyt na importowane produkty zmalał. Odnotowaliśmy drastyczny spadek importu nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10630

Wydanie: 10630

Spis treści
Zamów abonament