O lojalność byłego pracownika warto zadbać wcześniej
Po rozwiązaniu stosunku pracy podwładni nie są już zainteresowani podpisaniem umowy o zakazie konkurencji z ex-pracodawcą. Lepiej o tym pomyśleć w czasie trwania zatrudnienia.
Wraz z rozwojem konkurencji w niemalże każdej dziedzinie działalności gospodarczej, coraz większego znaczenia nabiera możliwość odpowiedniego zabezpieczenia się przed działaniami konkurencyjnymi swoich pracowników poprzez zawarcie umowy o zakazie konkurencji.
Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania zatrudnienia pracownik zobowiązuje się nie podejmować działań konkurencyjnych w stosunku do działalności swojego pracodawcy. Nie może też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy ani na jakiejkolwiek innej podstawie – np. w oparciu o umowę zlecenia lub umowę o dzieło – na rzecz podmiotu konkurencyjnego wobec pracodawcy, z którym zawarł umowę o zakazie konkurencji.
Istotna precyzja
Zakres zakazu warto sprecyzować w treści umowy, przytaczając rodzaj zabronionych działań. Należy go określić konkretnie i drobiazgowo, przez odniesienie do określonego zbioru produktów lub usług firmy. W pełni uzmysłowi to pracownikowi, czego nie może się podejmować oraz ułatwi stwierdzenie, czy doszło do złamania zakazu.
Zawarcie umowy o zakazie konkurencji działa też prewencyjnie na osoby, które podpisując takie zobowiązanie mają świadomość, że działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta